Atrakcje

Międzyzdroje- z pewnością najpiękniejszy kurort nad Bałtykiem, położona na największej Polskiej wyspie- Wolin. Wyspa wolin położona jest w północno- zachodniej częsci województwa Zachodniopomorskiego. Miasto ( 6,5 tyś mieszkańców poza sezonem letnik) otoczone jest nieopisanej piękności Wolińskim Parkiem Narodowym ( w którym znajduje się rezerwat żubrów).

Historia nazwy miasta:

Nazwa Międzyzdroje jest z punktu widzenia gramatyki rodzaju nijakiego i oznacza miejsce między zdrojami. Jako ciekawostka – Według teorii prof. Jana Miodka, powinna obowiązywać nazwa Miedzyzdroje (z literą e zamiast ę): niemiecka nazwa brzmi Misdroy, a Niemcy literą i oznaczali słowiańskie e[4].

Turystyka. Międzyzdroje pełne są pensjonatów, hoteli, domów gościnnych oraz Apartamentów. Jako jedno z niewielu polskich miast, posiada budowę apartamentowców tak blisko wydmy( która jest stosunkowo wąska) przez co apartamenty z widokiem na morze, są bardzo liczne. Bez problemu można znaleźć mniejsze i większe apartamenty nad morzem, które taki widok posiadają. Międzyzdroje posiadają jedna z największych baz noclegowych. Apartament z widokiem na morze to w Międzyzdrojach jeden z najczęściej wynajmowanych typów obiektów.

Panuje tu łagodny klimat, powietrze bogate w jod, wodę jedną z najcieplejszych nad Bałtykiem, oraz słońce -stwarzają idealne warunki zarówno do aktywnego uprawiania sportów, plażowania oraz spokojnego i zdrowego wypoczynku.

Najważniejsze atrakcje Międzyzdrojów:

ALEJA GWIAZD – od 20 lat organizowany jest Festiwal Gwiazd- impreza która przyciąga gwiazdy polskiego kina, sztuki oraz muzyki.  Sama aleja jest dziełem profesora Adama Myjaka. Aleja Gwiazd, na której uwieczniono ponad 100 odcisków dłoni artystów i pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru.

MOLO – najdłuższe betonowe molo w Polsce, o długości niemalże 400 metrów. Pierwszy pomost z drewna wykonany tutaj w 1884 roku. Zachód słońca jest jeszcze piękniejszy, gdy ogląda się go z molo, zaś sztormy zdają się jeszcze silniejsze kiedy przebywa się na jego końcu. Molo jest ulubionym miejscem nie tylko zakochanych odwiedzających Międzyzdroje.

GABINET FIGUR WOSKOWYCH –  jest to piękna wystawa postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki polityki, sztuki i bajki- wykonana z wosku. Gabinet tej jest jednym z większych obiektów tego typu w naszym kraju.

PLANETARIUM – na okazałej 7 metrowej kopule, za pomocą cyfrowego projektora generującego trójwymiarowe obrazy, wyświetlane są obrazy pochodzące z kosmosu zdjęcia. Planetarium może pomieścić w jednej chwili aż 54 widzów. Planetarium znajduje się w tym samym budynku, co Gabinet Figur Woskowych i kino ,,Eva”.

DOM KULTURY– zabytkowy już budynek z końca dziewiętnastego wieku, wpisany do rejestru zabytków, usytuowany przy Promenadzie Gwiazd przy Parku im. F.Chopina .

MUZEUM PRZYRODNICZE WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO – Położone przy ul. Niepodległości 3 – tuż przy wjeździe do centrum Międzyzdrojów. Ekspozycje muzeum prezentują bogatą przyrodę Parku Narodowego. Bogate zbiory flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Na miejscu znajduje się stała ekspozycja szlachetnego bursztynu bałtyckiego, sale wystaw okresowych ( malarstwo i fotografia przyrodnicza Wolińskiego Parku i Międzyzdrojów). Obok muzeum  zobaczą Państwo symbol Wolińskiego Parku Narodowego- żywego orła bielika.

PARK im. FRYDERYKA CHOPINA – założony przez Arnolda Lejeune w XIX wieku, rosną w nim efektowne okazy dębów,platany pochodzenia greckiego, żywotniki i cisy. Od kilku sezonów Międzyzdroje dba o przepiękne wystawy kwiatów i roślin, w kształcie zwierząt itp. Park zdobi mnóstwo pięknych drzew ,kwiatów, fontanna i kameralne alejki spacerowe.

ZAGRODA POKAZOWA ŻUBRÓW- oddalona od miasta o ponad kilometr w głąb  Wolińskiego Parku Narodowego. Utworzona w 1976 roku jako obiekt turystyczno – edukacyjny. Podziwiać w nim można prawdziwe stado żubrów oraz piękne okazy jeleni, saren, dzików i bielika.

KAWCZA GÓRA 61 m.n.p.m. – punkt widokowy na Zatokę Pomorską we wschodniej części miasta- tuż przy Apartamentowcu New Slavia ( dawnym hotelu Slavia). Wejść na nią można z plaży lub z końca ulicy Promenady Gwiazd. Na jej szczycie postawiono pamiątkowe głazy ze zjazdów leśników z 1892r. Widok zachodu słońca z kawczej góry jest niezapomniany!

OCEANARIUM – daje możliwość poznać się z morskim światem w pełnym tego słowa znaczeniu. Turyści mają możliwość na własne oczy poznać egzotyczne ryby i inne morskie organizmy, których nie mamy możliwości spotkać ani w Bałtyku ani w innych miejscach w Polsce.. Prawdziwy festiwal ryb we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach – w tym również te ryby, które uznawane są za niebezpieczniejsze, min.płaszczki, rekiny oraz groźne mureny. Oceanarium otwarte jest tylko w sezonie letnim przez cały tydzień.

LATARNIA KIKUT – znajduje się we wschodniej części Wolińskiego Parku Narodowego, w okolicach Wisełki. Wzniesienie Kikut ma zaledwie 70 m wysokości. Latarnia która powstała w miejscu dawnego punktu widokowego, jest w pełni zautomatyzowana. Niestety ale nie jest udostępniona dla turystów.

MORSKA STACJA BADAWCZA – jest to dawny punkt obserwacyjny nabrzeża Straży Granicznej. W stacji przeprowadzane są badania naukowe strefy brzegowej.

SCHODY Z PLAŻY – KAWCZA GÓRA to obiekt wyjątkowy nie tylko w Międzyzdrojach ale również w Polsce, ponieważ są to najdłuższe schody na całym polskim wybrzeżu, ich łączna długość to niemalże 130 metrów. Pozwalają wspiąć się na brzeg klifowy o wysokości 51 m. Znajdujące się w drodze tarasy widokowe dają możliwość podziwiania pięknej panoramy Zatoki Pomorskiej. Jeden z najpiękniejszych widoków nad morzem.

BAŁTYCKI PARK MINIATUR – Nowo powstały obiekt w Międzyzdrojach, w parku miniatur można zobaczyć modele najciekawszych zabytków w skali,  pochodzących z leżących nad Morzem Bałtyckim państw, a w środku parku znajduje się miniatura Morza Bałtyckiego.

STANOWISKO BRONI V-3 – To niewielkie muzeum, jedyna w Polsce ekspozycja tajnej hitlerowskiej broni – o nazwie V3. Ekspozycja znajduje się w poniemieckim bunkrze znajdującym się niedaleko wiazdu do Międzyzdrojów. W bunkrze tym były składowane pociski V3. W pobliżu bunkra znajdują się betonowe podstawy, pozostałości po działach dalekiego zasięgu.

WAPNICA-  niewielka wieś położona nad jeziorem Turkusowym( mającym piękny turkusowy kolor).

JEZIORKO TURKUSOWE – to jezioro o turkusowym kolorze. Jest pozostałością dawnej kopalni kredy.